Hangi Marka 5 Eksen Mengene Seçmeliyiz?

İşletmeniz için harika bir 5 eksen cnc freze aldınız ve bir an önce parça işleyerek para kazanmak için sabırsızlanıyorsunuz. Ama yine de canınızı sıkan bir konu var, hangi marka 5 eksen mengeneyi tercih etmelisiniz???

Bu sorunun çeşitli cevapları olabilir, daha önce kullanmış olduğunuz bir marka sizin işinizi görebilir ama piyasada yeni ürünler yeni markalar belki de size çok daha fazlasını sunacak…

İşte böyle markalardan birisi de yılların bilindik markası HWR… HWR markası uzun yıllar Lang ile yaptığı iş birliğinden sonra kendisi HWR mengene olarak 5 eksen mengene çözümleri üretmekte ve sahip olduğu özellikleri ile sınıfının en iyileri arasında yer almaktadır.

HWR markası, 5 eksen mengene, mengene için zero point mengene tablası, tabla yükseltmesi ve kurt dişi açma presi ile tam bir takım halinde parça işlemeniz için size en ideal sistemi kullanıma sunmakta. Gelin biraz daha yakından inceleyelim…

HWR mengene sistemleri kompakt yapısı ve güçlü çeneleri ile iş parçasını sıkıca kavramakta ve makinenizin yüksek talaş kaldırma hızlarına karşı rijit yapısı ile güvenle parça işleyebilmenize olanak tanımakta. Çift taraflı çene kullanımı, eş merkezli çift açılır yapısı ile bir 5 eksen mengeneden beklenen tüm performans değerlerini karşılayabilmekte…

Yine hwr mengeneye özgü durumlardan bir tanesi ise tezgah haricinde iş parçasına sadece 3 mm mesafeden açılan kurt dişi ile iş parçasını tutmak için büyük mengene kullanımı yerine çok daha minimal boyutlarda ki mengene ile hem daha büyük iş parçası hem de kesici takım için daha fazla alan kalmaktadır.

Cnc işleme tezgahlarında verimlilik artışı için en büyük kayıplardan bir tanesi zaman kaybıdır. Zaman kaybı da genellikle iş parçası bağlama ve sökme sırasında gerçekleşmektedir. HWR mengene sistemleri bu sorun için de zero point mengene tablası ile saniyeler içerisinde iş parçasını bağlayıp sökmeye imkan vermektedir. Operatör iş parçasını işlerken bir yandan da diğer parçayı hazır etmek için kendisine yeterli zamanı bulacaktır.

Bazen iş parçası, tabla üzerine bağlandığında kesici takıma uzak kalmakta ve böyle durumlarda uzun kesici takımlar kullanılmakta. Uzun takım kullanılması da ekstra titreşim oluşmasına neden olmakta ve bu da iş parçası üzerinde istenmeyen durumlara sebebiyet vermekte. Böyle anlarda hwr sahip olduğu mengene yükseltmeleri ile iş parçasını kesici takıma yaklaştırarak daha kısa takımların kullanılmasına imkan vermekte.

Görüldüğü gibi HWR mengene sistemleri günümüzde bir çok 5 eksen cnc işleme de oldukça çok tercih edilen bir mengene çözümleri olarak yoluna devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Web sitenizi WordPress.com ile oluşturun
Başla
%d blogcu bunu beğendi: